Tetovanie ako nočná mora

Autor: branislav blascak | 13.5.2015 o 11:55 | (upravené 13.5.2015 o 12:18) Karma článku: 5,55 | Prečítané:  3329x

Bohužial nie každé tetovanie dopadne podľa očakávania klienta. Prečo je to tak? Čo sa s tým dá robiť ?

Zaspávaš. Extrémne sa tešíš zo svojho nového tetovania, na ktoré si sa pripravoval tak dlho. Celé ťa bolí, je opuchnuté a páli ťa, ale vyváži to tá radosť. Konečne. Toto si tak chcel. Na toto si tak dlho čakal.

Zrazu sa zobúdzaš z hrozného sna a srdce ti ešte stále tlčie. Si obliaty studeným potom. Párkrát musíš žmurknúť a pritom sa snažíš zorientovať. Na moment sa ti rozjasní vnímanie.

Povieš si „upokoj sa“, veď to bol len zlý sen. Alebo nie?!

Vyskočíš z postele a bežíš do kúpeľne. Minútku potrvá, kým si tvoje oči zvyknú na svetlo, a keď sa tak stane, pozeráš sa do zrkadla a začneš skúmať svoje nové tetovanie.

Tu nočnú moru, o ktorej si dúfal, že je len zlým snom. Len snom!

Och, bože! Och, nie! To nemôže byť pravda! To vôbec nebol len zlý sen. Mám dosraté a otrasné tetovanie! Mám ho na celý život.

Zložíš sa bezmocne na záchodovú dosku, hlavu položíš do dlaní a začneš rozmýšľať o chybe, ktorú si spravil, keď si si dal spraviť tetovanie od tvojho ctižiadostivého kamaráta, ktorý sa na tebe učil. Alebo si šiel k „uznávanému“ tatérovi, ktorý len spravil chybičku, alebo len nebol až tak nadaný, ako si si myslel a zle odhadol svoje schopnosti a teraz je tvoje telo navždy ozdobené a v skutku aj zohavené tým hrozným tetovaním.

 

Je niečo, čo by si s tým mohol spraviť? Alebo už budeš chodiť s týmto nepodarkom do konca svojho života?

Pýtaš sa sám seba: Majú aj ostatní ľudia podobné výčitky, majú aj iní rovnakú nočnú moru, ktorá je skutočnosťou? Čo môžeš spraviť s touto chybou, ktorá ťa tak štve, že ruší tvoje sny? Ktorá tak zbúrala tvoj ideál toho, čo by si mohol a mal nosiť?

 

Zhlboka sa nadýchni a upokoj, pretože sú možnosti, ako to napraviť. Ešte pred tým ti však ukážeme aj iných ľudí, ktorí svoje tetovanie ľutujú, nech vieš, že v tom nie si sám. A potom trošku aj o tom, ako tomu predísť J.

ZLÉ TETOVANIA SA PRIHODIA AJ DOBRÝM ĽUĎOM

 

Pokazené tetovania sú tak bežným problémom, že Spike TV urobila show s názvom „Tattoo Nightmares“. Áno, je to jedna z tých reality show, nad ktorou sa tattoo komunita zamračí, ale aspoň robia niečo, aby tieto „výtvory“ napravili a ukázali svetu, že hrozné tetovania nemusia kaziť tvoje telo navždy. Svetoznámy tatér Big Gus sa rozhodol zúčastniť sa tejto show, pretože na zemi existuje cez 40 miliónov potetovaných ľudí. Bohužiaľ, vždy bude mať niekto pokazené tetovanie, a keďže je mnoho „falošných“ a „áno, mam na to“ a nevzdelaných tatérov, všetci vieme, že sa to stane. Zas a znova.

Sú buď úplne hrozivé alebo len smiešne. Každopádne ich majitelia si ich tak ani zďaleka nepredstavovali. V tejto show prevzali problém týchto ľudí s pokašlanými tetovaniami a dali im novú nádej. Tatér Big Gus verí, že show je príležitosťou učiť začínajúcich tatérov tým, že im ukáže „čisté tetovanie, sterilizáciu, zákaznícky servis a  hrdosť na svoju prácu - svoje umenie a komunitu“ a tiež to vidí ako výzvu, keďže je to cover-up show a prekrývanie nepodarených tetovaní je celkom zradný a komplikovaný biznis.

 

 

My si takisto myslíme, že je to tak. A navyše tatér, ktorý povie, že sa na daný motív necíti – nie je vôbec neschopný - práveže naopak, je veľmi zodpovedný a vedomý si svojich kvalít a schopností. Naopak, tatér, ktorý vie spraviť všetko, evidentne klame alebo nevie, kde sú jeho hranice, pretože nik nevie robiť všetko. Každý je šikovný na niečo iné (a niektorý aj takmer na nič).

Začínajúci tatéri by sa mali hlavne učiť - ale nie na ľuďoch ale od ľudí. Práca s ľudským telom je veľmi zodpovedná (aj keď nie každý sa tak správa) a skúšať na ľuďoch „čo dokážem“ nepatrí do portfólia žiadneho zodpovedného profesionála.

Chce to riadny talent spraviť zo zlého tetovania kúsok, ktorý si človek bude ceniť do konca života. Takýchto tatérov nie je veľa.

Našťastie existujú talentovaní tatéri, ktorí vedia pokazené tetovanie prerobiť (alebo sa dá odstrániť laserovými metódami, ak je to to, čo skutočne chceš – avšak možno aj nie, keď zistíš, ako to prebieha a ako je to náročne časovo, finančne, aj bolestivosťou). Hlavne, oni vedia ako pokazené tetovania prekryť úspešne!! Inými slovami, je tam nádej pre tvoju pokašlanú kérku. Nádej, že z nej bude iný obrázok, ktorý bude dobrý. Avšak už to nebude to, čo si pôvodne chcel, ale niečo iné, čo sa dá na danom mieste a priestore spraviť. Stále lepšie ako tvoja nočná mora, ktorú máš dnes. Oplatí sa?

 

Pozri sa na tieto „vydarené kúsky“, s ktorými žijú iní ľudia na obrázkoch nižšie. Je to len malý výber z tisícok skutočne hrozných fotiek tetovaní roztrúsených po celom internete. Možno ti pomôžu trošku sa povzniesť a uvoľniť – pretože nie si jediný, kto má tetovanie, ktoré ľutuje. Existujú aj horšie kérky, ako je tá tvoja a svet sa preto nezrúti, že áno?

Veď posúď :

Ak túžiš vidieť viacero podobných výtvorov, daj si do googlu výrazy ako „failed tattoo“ „nightmare tattoo“ „cover-up tattoo“ alebo podobne :) a nájdeš viac, ako by si svet zaslúžil.

 

Takže, čo vlastne MÔŽEŠ SPRAVIŤ s nepodareným TETOVANÍM?

Našťastie máš viacero možností, ako si s tým poradiť. Buď si ho môžeš dať pretetovať -  takzvaný cover up - nejakým novým motívom (opakujem, treba nájsť tatéra, ktorý to zvládne a vie, čo robí), alebo si ho môžeš dať odstrániť laserom, čo môže trvať v rozmedzí od 6 do 12 mesiacov (a aj viac), aby to bolo naozaj efektívne. Záleží na dobe medzi sedeniami a náročnosťou v závislosti od tmavosti tetovania. Takýto spôsob je finančne určite náročnejší ako prerábka.

Ak si chceš dať tetovanie prerobiť na iný motív, ktorý vieš, že budeš milovať celé roky, namiesto toho, aby si si ho dal úplne odstrániť, budeš potrebovať osobnú konzultáciu s tatérom, ktorý sa na takéto prerábky špecializuje. Môže ti povedať, že so správnym motívom sa bude dať tvoj výtvor ľahko alebo zložitejšie prekryť. Každopádne budete meniť a dopĺňať motív, ktorý už máš. Len ojedinele sa da prerobiť zle tetovanie na dobré s tým, že motív ostane rovnaký. Len krátka poznámka - cover up si vyžaduje naozaj kvalitného tatéra, pretože má obmedzené možnosti a robí na ploche, ktorú už niekto tetoval a to naozaj nie je jednoduché. Nakoniec, pravdepodobne si za to aj vypýta viac, ako stálo samotné nepodarené tetovanie. Veď je aj za čo J.

 

Nedá mi nespomenúť základ – a to je možnosť, ako sa k takému zlému tetovaniu - tvojej nočnej more  - alebo výtvoru hodného výsmechu ani nedostáť.

Je to veľmi jednoduché, dokonca sa to dá povedať jednou vetou:

Trik je v tom poriadne si vybrať tatéra!!!! Ako na to?

Už som to tu spomínal.

Ale v skratke ešte raz. Treba si hľadať tatéra, ktorý sa venuje motívom v tom štýle ako chceš tetovanie ty. Napríklad, keď chceš portrét človeka alebo zvieraťa, ktorý vyzerá ako z fotky, tak je síce fajn, že poznáš makača, čo robí parádne farebné akvarelové vtáčiky alebo mimoriadne detailne spracované maorské tribaly, avšak to vôbec neznamená, že je schopný vytetovať foto-portrét – realistiku.

Takže, ešte raz a zas: hľadaj človeka, čo robí v štýle, aký chceš ty!

 

Za druhé – tatér musí byť schopný s tebou komunikovať primeraným spôsobom, rozumieť tomu, čo chceš, byt flexibilný ale vedieť hranice toho, čo môže ešte dobre vytetovať a môže mat dobrý efekt. Toto je ťažké posúdiť, keď ideš na prvé tetovanie, ale môžeš sa na to sústrediť.

V neposlednom rade: hygiena je niečo, o čo by si sa mal zaujímať tiež. Parádne tetovanie napadnuté infekciou aj tak nebude po zahojení vyzerať dobre. Takže, ako na teba pôsobí štúdio a práca tatéra?

Vždy odporúčam zájsť aspoň do dvoch štúdii, aby si získal skúsenosť, ktorú môžeš porovnať a aspoň tak si vybrať, o čosi zodpovednejšie človeka, ktorý ti spraví tetovanie na cely život. Čo povieš, nestojí to za to?

No a nakoniec: Cena tetovania. Zo dobre veci sa platí a fľaša vína asi nebude primeranou odmenou za kvalitné tetovanie. Často platí, že za prácu skúseného tatéra si aj zaplatíš. Aby to nebolo také jednoduché, treba povedať, že vysoká cena nie je vždy zárukou kvality. A teraz sa v tom vyznaj... Ha! Každopádne, keď pospájaš všetky rady a tipy, tak by si mal byť schopný vybrať si správneho umelca, ktorý ti má vytvoriť tetovanie, na ktoré chceš byť hrdý, a ktoré nemá byť tvojím zlým snom.

 

Námet na článok prebratý z painfullpesures.com

autor je spoluzakladateľom tattoo and piercing štúdia BODY GALLERY

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?